Üniversitemiz Göletleri Islah Edilecek.

Üniversitemiz Evliya Çelebi Yerleşkesinde bulunan irili ufaklı toplam Altı (6) Adet gölet çevresinde öğrencilerimizin, personelimizin ve Yerleşkemizi ziyarete gelen tüm vatandaşlarımızın rahatlıkla vakit geçirebilmeleri için Rektörlüğümüz tarafından, 2016 yılından bu güne kadar çevre düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Cami yakınında bulunan iki gölet çevresindeki düzenlemeler tamamlanmış ve Bedesten altındaki büyük gölet çevresinde de çalışmalara başlanmıştır. Çevre düzenleme faaliyetleri 2021 yılında kadar devam edecektir.

Bu düzenlemelerin yanı sıra göletlerde bulunan su kalitesinin yükseltilmesi,  balık popülasyonunun incelenerek zararlı ve istilacı türlerin ayıklanması ve tercih edilen türlerin geliştirilmesi planlanmış, bu kapsamda Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile temasa geçilmiştir.

Üniversitemiz Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Uzmanları tarafından inceleme yapılmış ve göletlerdeki habitatın uzun vadede sağlıklı olarak sürdürülmesi ve yönetilebilmesi için protokol imzalanmış ve bu istikamette çalışmalara başlanmıştır.

Protokol kapsamında ilk olarak göletlerde bulunan balık ve diğer canlı popülasyonu tespit çalışmaları yapılacaktır. Protokolde ayrıca Üniversitemize tahsisli tarım arazilerinin değerlendirilmesi için ortak çalışma yapılması da yer almaktadır.

Yerleşkemizde bulunan göletlere isim verilmesi için ise öğrencilerimiz ve personelimizle de anket düzenlenecektir.

Son Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, Salı